Forumas Malmėje

Į Feministinį forumą Malmėje, Švedijoje, susirinko per 15000 aktyvisčių ir aktyvistų. Tai vienas didžiausių žmonių, kuriems rūpi lyčių lygybė ir lygios galimybės, sąskrydis.
Aktyvistai susirinko iš viso pasaulio – taip pat gausiai buvo atostovaujama ir Baltijos valstybėms. Latvijos, Estijos ir Lietuvos aktyvistai dalyvavo darbo grupėse, kurios diskutavo apie jaunimo švietimą, keičiant jų požiūrį į nusistovėjusius lyčių stereotipus. Prelegentai siūlo skatinti mergaites kalbėti viešai, reikšti savo nuomonę, plėsti veiklos erdvę. Tuo tarpu berniukams siūlo mokytis išklausyti ir kitus, kalbėti apie nuotaikas ir jausmus, ginčus spręsti nesmurtiniu būdu.

Vienu metu diskusijos, debatai vyko ir pranešėjai kalbėjo keliose erdvėse. Todėl visur suspėti buvo neįmanoma – teko iš anksto išstudijuoti forumo programą ir išsirinkti, dominančius renginius. Be kita ko, teko iš anksto gerai išstudijuoti ir renginių vietų žemėlapį, kad nereikėtų labai klaidžioti didelėje erdvioje Malmės Arenoje ir Mugių rūmuose.

200 moterų organizacijų parengė forumo galutinio dokumento juodraštį, kuris buvo perduotas Šiaurės šalių lyčių lygybės ministrams ir Jungtinių tautų lyčių lygybės ir moterų teisių bei galimybių išplėtimo komiteto vadovei Phumzile Mlambo-Ngcuka. Šį dokumentą galima buvo taisyti ir pildyti kelis mėnesius viešai, o galutinai jis buvo patvirtintas paskutinę forumo dieną Malmėje. Forumo programoje dalyvavo žymi JAV rašytoja Cynthia Enloe, kuri skaitė pranešimą apie tai, kaip sukurti visuomenę, kurioje moterų ir vadinamas „moteriškas“ darbas būtų pripažįstamas ir vertinamas. Šia tema kartu su rašytoja diskutavo Švedijos, Suomijos, Danijos ir Islandijos atstovai.

Forume kalbėjo žymus JAV sociologas žurnalo Vyrai ir vyriškumai (Men and masculinities) redaktorius Michael Kimmel, Nacionalinės organizacijos vyrai prieš seksizmą (NOMAS) atstovas.
Politiniais biologinės ir socialinės lyties, seksualumo, sveikatos, lytinės ir reprodukcinės sveikatos ir teisių aspektais diskutavo Raewyn Connell iš Australijos, teisininkė Catherine MacKinnon iš JAV, norvegė akušerė Mette Lokeland ir švedė rašytoja, neįgaliųjų konsultantė Maria Johansson.

Lietuvos atstovų dalyvavimą šiame forume rėmė Šiaurės šalių ministrų taryba.

malmes arena R. Connell C. MacKinnon fontanas