Paskaita „Rytų–Centrinės Europos šeima: palyginamoji istorinė analizė"

Szoltysek paskaita2010 rugsėjo 14 d. Vilniaus universitete Lyčių studijų centro kvietimu viešėjo žymus istorinės demografijos atstovas dr. Mikolaj Szoltysek iš Max'o Planck'o demografinių tyrimų instituto, skaitęs paskaitą „Rytų–Centrinės Europos šeima: palyginamoji istorinė analizė" (The East - Central European Family in Comparative Historical Perspective). Dr. M. Szoltysek išgarsėjo ir mokslo bendruomenėje pagarbą pelnė netradiciniu, novatorišku žvilgsniu į Europos šeimos struktūrų istoriją. Klasikiniuose istorinės demografijos tekstuose įprasta remtis J. Hajnal'o 1965 m. suformuluota Europos šeimos formų teorija, nubrėžusią hipotetinę liniją tarp tuomečio Leningrado ir Triesto ir taip padalinusią Europos kontinentą į dvi dalis – Vakarų ir Rytų Europą. Paskaitoje Vilniuje ir savo darbuose M. Szoltysek išsakė kritišką požiūrį į J. Hajnal'o teoriją, teigdamas, kad toks skirstymas yra problematiškas ne tik dėl akivaizdžios ideologinės jo potekstės, bet ir dėl to, kad jis tiesiog neatspindi istorinės tikrovės. Skaitykite plačiau.